Девети час активности Чудесан свет технике реализован је обиласком карактеристичних локација у непосредној близини школе у Врањској Бањи.
Ученици су на реалним примерима имали прилике да идентификују одговоран или неодговоран однос људи према животном окружењу и природи.

Кренули смо од примера из школског дворишта, реке „Бањштице“ као природног богатства, парка и непосредне близине градилишта.
Ученици су уочавали и истицали добре и лоше примере, позитивне и негативне појаве, међусобно су се допуњавали и аргументовано образлагали
своја мишљења.
На веома проницљив начин су запажали неправилности у окружењу, неодговорно понашање појединаца или групе:
- Бацање смећа поред корпи за одлагање
- Немогућност селектовања отпада
- Бацање смећа у реку
- Неочићено речно корито
- Контејнери без поклопаца
- Недовољан број канти за отпад у одређеним деловима
- Неправилно одлагање грађевинског отпада на градилишту
- Бацање смећа на зеленим површинама

Користећи фотографије, ученици су урадили видео прилоге и презентације са оригиналним порукама које показују да су циљеви часа остварени.